intrebari/nelamuriri achizitie laptop

Moderator: myx

urazvan

Postby urazvan » 06 Jun 2017, 11:00

Buna ziua,

Dupa ani de zile, am decis sa ma mut de la MacBook si MacOS, si sunt interesat de un Clevo P775, cu optiunile selectate ajungand la 19,000 RON. Dar am niste intrebari/nelamuriri inainte de toate. Daca ma poate ajuta cineva cu lamuriri, raspunsuri si sugestii (tot punctual ca mai jos), as fi foarte recunoscator:

1. am selectat optiunea de Windows 10 Pro - pe langa sistemul deja instalat, voi primi si serial-ul in cazul in care doresc reinstalarea? (am experienta lunga si grea cu reinstalarile Windows)

2. am inteles ca driverii (probabil si windows?) vin pe suport cd/dvd - cum pot instala driverii Clevo avand in vedere ca laptop-ul nu este echipat cu cd/dvd reader? si este recomandat sa nu las Windows sa faca singur update la driveri?

3. am vazut pe un topic recent anuntandu-se ca modelul Clevo P775 va beneficia curand de BIOS Prema, care ar rezolva multe din problemele BIOS-ului stock de la Clevo - aveti idee cand se va face acest upgrade? Fiindca m-ar interesa sa il cumpar deja cu acel BIOS

4. Apple ofera extensii de garantii, oferiti si dv. asa ceva? Daca da, ce-mi puteti spune despre extensiile de garantie? Si se pot cumpara si dupa expirarea garantiei sau doar in timpul primei garantii?

5. am inteles ca laptop-ul poate fi deschis in spate pentru operatiuni de curatare si upgrade fara ca garantia sa se piarda. Daca este corect, as vrea sa stiu la ce operatiuni se pierde garantia (pentru a evita probleme)?

6. daca intampin probleme hardware la laptop in perioada de garantie (sunt patit rau cu Apple), si am facut vreun upgrade la partea de hardware, trebuie trimis la reparat doar cu componentele originale?

7. carcasa am vazut ca este din plastic - are impact negativ plasticul asupra temperaturilor? Fiindca am avut un laptop cu carcasa de plastic mai demult si am vazut ca se degrada in timp si se incingea foarte mult comparativ cu aluminiul unibody de la Apple

8. daca aleg optiunea de Killer Wireless AC, va ramane si wireless-ul default de la Intel pe placa de baza? Adica, daca cedeaza sau nu merge bine wireless-ul de la killer, voi putea sa comut pe cel de la Intel?

9. vad pe multi vorbind de pasta termica si schimbarea acesteia - nu am fost niciodata nevoit sa schimb pasta termica, nici la laptop-uri vechi, nici la MacBook-ul de 6 ani, si ma ingrijoreaza daca este nevoie la Clevo dat fiind faptul ca nu ma pricep sa fac asa ceva

10. am citit review-urile de la P775, unde se vorbea fie de ecranul FHD, fie de cel 4K/QFHD - dar pe site vad si optiunea de QHD la 2560x1440. Este inca valabila optiunea? Sau are dezavantaje de nu am vazut vorbindu-se de ea?

11. legat de stocare, ma decisesem pentru configuratia urmatoare: [bay 1] 500GB SATA SSD + 2TB HDD, [bay 2] 500GB PCIe SSD; dar apoi am auzit ca un SSD care se strica va strica si celalalt HDD sau SSD din bay-ul lui, ceea ce ma ingrijoreaza. Este adevarat? Si ce optiuni am sa evit o astfel de problema?

oGu

Re: intrebari/nelamuriri achizitie laptop

Postby oGu » 06 Jun 2017, 15:57

Salut Razvan.

Am sa incerc sa iti raspund cat mai complet la intrebarile adresate. Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ne scrii aici.

1. In pachet vei primi kit-ul de windows 10 Pro OEM. Asta inseamna un plic care contine COA (CD-Key-ul) si un DVD de instalare. Asta inseaman ca poti oricand sa il reinstalezi si se va face acetivare automata online.
2. Notebook-ul tau va veni cu toti driverii instalati. In pachet primesti si o copie a acestora pe DVD dar care nu iti recomand sa ii foloseste decat daca nu ai acces la internet. Cel mai bine la orice instalare de windows este sa descarci ultimele versiuni de pe www.clevo.com.tw
3. Nu pot oferi un ETA pentru BIOS Prema deoarece Martin momentan nu raspunde la solicitarea noastra de colaborare din motive de timp disponbil. Sper in viitor sa putem oferi si aceasta optiune.
4. In momentul de fata nu oferim garantii extinse. In viitor dorim sa facem astfel de pachete care vor putea fi achizitionate oricand in perioada de garantie a laptopului (similar cu AppleCare).
5. Nici o operatiuni nu invalideaza garantia atat timp cat nu strici nimic in el si nu aduci modificari. Tot ceea ce este prins cu suruburi poate fi desfacut.
6. Aici nu conteaza cu ce trimiti in el. Pot sa lasi componentele achizitionate ulterior si e chiar indicat sa fie asa ca sa putem testa cu configuratia in care notebook-ul este utilizat in mod normal.
7. Nu pot sa iti zic ca la acest model controlul temperaturilor este foarte reusit mai ales ca discutam de componente care impreuna emit caldura cu un TDP maxim de 270w.
8. Optiunea de upgrade elimina placa de retea Wi-Fi Intel deoarece in notebook nu putem instala decat una singura.
9. Nu este nevoie sa inlocuiesti pasta. Acest aspect tine de intretinea oricarui notebook. Daca o inlocuiesti frecvent vei avea parte mereu de temperaturile cele mai mici de funtionare si astfel componentele nu vor face thermal throttling si astfel vei avea performante maxime mereu. La orice notebook care pasta nu este inlocuita timp de cativa ani vei avea parte de temperaturi crescute de operare fie el Clevo, Asus sau Apple. Vezi aici thread-urile de pe internet cu rezultatele spectaculoase obtinute de useri care inlocuiesc pasta termica la macbook-uri.
10. Diferenta intre LCD-urile din configurator este rezolutia, refresh rate-ul si tipul acestuia: TN/IPS
11. Nu exista probleme de acest tip. Viata SSD-ului nu este influentata in nici un fel de ce alte unitati de stocare ai conectate la notebook.

Toate buna,
Andrei

urazvan

Postby urazvan » 06 Jun 2017, 16:28

Salut Andrei, si multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri! In urma acestora, mai revin cu cateva in plus:

1. daca e sa achizitionez notebook-ul cu BIOS stock, cand va aparea Prema pot face singur update la el cu usurinta? Sau voi ramane mereu cu cel din fabrica?

2. ai spus "Nu pot sa iti zic ca la acest model controlul temperaturilor este foarte reusit", dar in unele review-uri ale acestui model era laudat sistemul de racire 'pe masura'.. acum sunt confuz :)

Eu nu sunt gamer si n-am mai jucat un joc de 15 ani, dar fac grafica 3D si alte operatiuni ce necesita multa performanta/putere - sa inteleg ca si in idle controlul temperaturilor nu este foarte reusit? :(

3. imi poti spune de ce as alege killer wireless in locul placii de la Intel, sau invers? Sumar vorbind, cam ce avantaje/dezavantaje prezinta fiecare?

4. inlocuirea pastei termice poate anula garantia? e o operatiune complexa si se poate strica ceva?

5. inteleg ca viata SSD-ului nu ar trebui sa fie influentata de celelalte unitati de stocare, dar am auzit ca atunci cand un SSD si alta unitate de stocare sunt conectate pe RAID0, de exemplu, daca SSD-ul devine corupt va corupe automat si celelalte unitati de stocare chiar daca cele din urma sunt in stare perfecta

urazvan

Postby urazvan » 06 Jun 2017, 16:31

...si inca una: 6. am vazut ca TekAdvice nu e de foarte mult timp in Romania, si ce imi este cel mai teama e daca plecati sau nu mai oferiti servicii aici, iar notebook-ul (mai bine zis placa de baza) se strica, ce fac apoi avand in vedere ca nu se gasesc placi de baza Clevo pe piata? :(

oGu

Postby oGu » 06 Jun 2017, 22:17

1. BIOS-ul Prema poate fi instalati oricand dupa achizitie.
2. Poate nu m-am exprimat corect: sistemul de racire la P775 este foarte capabil sa raceasca corect toate componentele sale.
3. Killer-ul ofera unele functii adaptate pentru gaming care ofera un ping rate mai constant, iar impreuna cu placa de retea e2400 ai acces la functia dualshotpro. Mai multe detalii gasesti pe site-ul producatorului. http://www.killernetworking.com/technol ... e-shot-pro
4. Orice operatiune de intretinere nu anuleaza garantia. Singurul moment in care pierzi garantia este daca strici ceva in timpul acestei operatiuni. La P775 este destul de simplu de desfacut si curatat.
5. Aici este bine sa citesti ce face RAID 0 ca sa intelegi de ce daca pierzi unul dintre drive-urile din matrice pierzi toate datele. RAID 0 poti sa faci doar pe drive-uri identice. https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_ ... els#RAID_0
6. Daca nu mai existam noi poti fi sigur ca poti sa iti intretii laptopul in garantie sau post garantie la service-urile Clevo din Germania si UK.

urazvan

Postby urazvan » 06 Jun 2017, 22:23

Multumesc frumos pentru toate lamuririle si raspunsurile, cat si promptitudinea acestora, apreciez foarte mult! Treaba cu Germania si UK ma pune pe ganduri, dat fiind faptul ca n-am iesit din tara niciodata, si nici n-as avea timp sa ies din tara pentru a duce notebook-ul intr-un service din afara tarii :( Oare este la fel si cu celelalte brand-uri precum Asus, Acer, etc?

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 07 Jun 2017, 00:32

Legat de viata unitatilor de stocare. Nu este influentata viata unei unitati daca cealalta se strica. Ci la altceva faceau referire cei de la care ai preluat informatia! DOAR DATELE, toate datele tale de pe acele 2 dispozitive vor disparea/vor fi inutilizabile daca unul dintre dispozitive pica. Pentru ca functia Raid0 scrie in acelasi timp jumatate din informatie pe un dispozitiv si cealalta pe celalalt dispozitiv. Automat informatia este impartita in doua si daca unul pica, toata informatia pica.

Daca nu sti sa schimbi pasta termica, poti invata - sunt multe tutoriale pe internet si sunt sigur ca poti gasi pe cineva pe aici sa iti explice daca ai nelamuriri. Daca nu! Intotdeauna poti ruga un prieten de pe forum pe care sa il platesti cu ~100 de lei sa iti fac acest lucru. Dureaza 1-2-3 ore maxim depinzand de cat de murdar, migalos e acolo (si de nivelul de experienta).

Un body din aluminiu as zice ca are si bune si rele. La fel cum are si Plasticul. Intr-adevar plasticul in timp isi pierde din capacitatile sale. Aluminiul nu. Depinzand de plastic el in timp se poate intari(rigidiza) si nu stiu de ce in timp retine caldura(este ce cred eu, nu am nimic la mana care sa demonstreze).
Daca totusi deasupra la atatia Watti si caldura ai avea aluminiu cred ca ar fi mai rau, ai resimti mult mai multa caldura.

Am avut si eu MacBook Pro din 2012 (sh) si ma bucur ca am scapat de el. Sunt foarte multumit de dispozitivele Clevo, ce imi pare rau e ca nu imi permit mai mult de N170. Cred ca totusi o sa fac un efort mai mare pentru un P670 (dar cam atat imi permite mie bugetul). Dar ar fi mers si un P775 sau P870 :) sunt "avioane" laptopurile astea :D
Update de Bios tot asa poti intreba pe cineva pe forum si te vor indruma cu tot ce ai nevoie. Pas cu pas. Daca nu, exista iar posibilitatea sa rogi un coleg forumist sa te ajute cu acest lucru.

Legat de Windows Updates: Ideal este sa te asiguri ca instalezi toate driverele de la Clevo, apoi poti lasa Windows-ul sa isi faca treaba. Totusi update la Nvidia as face doar prin programul Nvidia sau printr-un clean install, la placile Intel doar prin programul Intel sau clean. (La mine, N170, dupa 6-12luni Clevo nu a mai adaugat pe site update-uri dar am facut update-uri prin Windows si prin Device Manager - toate fara probleme).

Ideal este sa iti pastrezi toate kit-urile pe un HDD sau ceva. (Nu sti cand vei avea nevoie de ele si serverele sunt picate si nu ai de unde sa le iei).

Iar daca vrei sa ai configuratia [bay 1] 500GB SATA SSD + 2TB HDD, [bay 2] 500GB PCIe SSD; ca sa poti face RAID0 cum a spus si oGu iti trebuie ca SSD-urile sa fie identice, acelasi model, aceeasi capacitate, etc...

Daca intampini probleme Hardware, mai intai depanare/diagnosticarea se face Remote, prin telefon, detaliind cat mai exact ce s-a intamplat si cum. (Toate detaliile minore vizibile pe ecran, auditive sau de orice fel sunt necesare). Daca problema este mai grava de atat atunci il faci pachet si il trimiti baietilor sa vada despre ce e vorba si ti-l vor trimite ca nou.

Sper sa nu supar daca am spus ceva nelalocul lui! Daca am gresit cu ceva va rog sa-mi atrageti atentia. Eu doar incerc sa vin cu niste sfaturi si cu experienta pe care am avut-o cu Clevo si Tekadvice.
Numai bine. :D

urazvan

Postby urazvan » 07 Jun 2017, 00:50

...
Sper sa nu supar daca am spus ceva nelalocul lui! Daca am gresit cu ceva va rog sa-mi atrageti atentia. Eu doar incerc sa vin cu niste sfaturi si cu experienta pe care am avut-o cu Clevo si Tekadvice.
Numai bine. :D

Multumesc mult pentru informatiile si lamuririle aditionale, Edy! Nu ma asteptam sa primesc atat ajutor ;) Si nu, nu as vrea sa fac RAID0, vreau doar sa fiu sigur ca daca SSD-ul ar pica/s-ar corupe, nu-mi va trage in jos si HDD-ul sau celalalt tip de SSD.

O intrebare: vazand ca esti un detinator de Clevo, nu te-a nelinistit ideea ca poate (presupunand prin absurd) TekAdvice vor pleca sau nu vor mai fi, iar apoi nu vei mai gasi pe nimeni in tara sa te ajute cu reparatiile la el daca vei avea nevoie?

Adica, eu la MacBook am fost nevoit sa schimb placa de baza si cea grafica de 7 ori intr-o luna (problema recunoscuta de Apple in cele din urma), dar am avut noroc ca avem cateva service-uri Apple in tara. TekAdvice vad ca sunt relativ noi in tara si singurii, si mi-e teama ca daca n-ar mai fi ei, si mi s-ar strica placa de baza, as ramane cu ochii in cer neavand posibilitatea de a merge in alta tara precum Germania sau UK pentru service/reparatii..

Totul este perfect la acest notebook (P775), este exact ce am nevoie, configurat sa ma tina multi ani de zile (m-a tinut 6 ani un macbook slabut, daramite o masinarie cu performanta lui P775!), insa fiind singurul reseller si service Clevo din tara imi face decizia mai grea :(

oGu

Postby oGu » 07 Jun 2017, 07:32

Pe partea de servicii post vanzare nu pot decat sa iti spun ca nu avem de gand in urmatorii ani sa facem "exit". Ca sa fii cat mai linistit e bine sa citesti experientele tuturor celor care au Clevo au fost nevoiti sa apeleze la serviciile de garantie de la noi. Pe langa asta trebuie sa mentionez ca este foarte usoara inclusiv procedura de service daca esti nevoit sa trimiti notebook-ul in Germania. Toata experienta se petrece cu UPS, iar costurile sunt sustinute de Clevo.

urazvan

Postby urazvan » 08 Jun 2017, 11:17

Inca doua intrebari:

1) daca presupunand prin absurd ca nu veti mai fi in tara, si mi se strica placa de baza dupa ce expira garantia, va mai plati Clevo costurile de curier UPS? Fiindca am vazut ca au niste costuri destul de mari

2) legat de plata, cum e mai bine sa fie facuta la suma de 19,000? 10,000 ramburs si 9,000 prin card bancar, sau totul prin card bancar?

oGu

Postby oGu » 08 Jun 2017, 15:20

Dacă e să cumperi o placă de bază nouă, atunci transportul e doar pe o direcție din Germania și acesta este undeva la 30€.
Plata pentru noi cel mai simplu este cu virament integral prim bancă dar putem să facem și oricare din variantele propuse de tine.

oGu

Postby oGu » 17 Jun 2017, 16:59

Salut,

Nu am mai primit comanda de la tine. Ai intampinat probleme?

urazvan

Postby urazvan » 18 Jun 2017, 21:44

Salut Andrei,

Nu, doar ca mai am nevoie de putin timp sa strang toti banii ca sa fac suma necesara pentru optiunilor alese de mine.

Am pus toate acele intrebari fiindca am dorit sa ma lamuresc daca fac decizia corecta inainte de a continua sa strang bugetul necesar ;)

Astept cu nerabdare ziua cand voi pune mana pe notebook :)

oGu

Postby oGu » 18 Jun 2017, 22:53

Ok. Dacă mai nelămuriri poți oricând să ne adresezi întrebări aici pe forum.

dev

Postby dev » 27 Jun 2017, 13:20

Am o nelumurire si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva: as vrea sa stiu ce panel, modelul exact, se foloseste in momentul de fata in N850 si P640.

oGu

Postby oGu » 30 Jun 2017, 11:10

Salut.

Momentan vin cu următoarele paneluri:
P640 - 14 inch 16:9, 1920x1080 pixel, LG Philips 140WF1 (LGD040A), IPS, Full HD
N850 - 15.6 inch 16:9, 1920x1080 pixel, LG Philips LP156WF4-SPL1 (LGD044F)

urazvan

Postby urazvan » 10 Jul 2017, 12:04

Salut oGu

Am decis ca voi debifa optiunea OS/Windows din moment ce vad ca in oferta e OEM si nu retail (caut sa cumpar eu separat unul retail ca sa nu depind de un singur notebook/hardware pe viitor)

In ce priveste modalitatea de plata, m-am decis in final sa aleg optiunea de 10,000 prin virament bancar si restul ramburs (am vazut aici pe forum ca a mai facut cineva asa). Dar am cateva intrebari:

1. am vazut ca formularul de comanda de pe site ma punea sa aleg o singura optiune de plata, asadar ce aleg? Aleg virament bancar si scriu la comentarii ca doresc 10,000 prin virament bancar si restul ramburs?

2. voi fi nevoit sa platesc transportul? cineva de pe forum a spus ca a fost nevoit sa plateasca transportul la firma de curierat...

3. se poate face livrarea prin FanCourier? fiindca au sediul foarte aproape si as putea ridica personal de la ei, ca e greu de ajuns/gasit unde locuiesc si nu sunt mereu acasa

4. Clevo P775 poate face boot de pe drive NVMe ? Am citit ca unele BIOS-uri nu suporta boot de pe NVMe :(

5. la panel-urile IPS, faceti test de light bleed / glow ? ca am vazut o poza pe forum cu bleed/glow care m-a ingrijorat, si n-as vrea sa fiu nevoit sa trimit laptop-ul inapoi imediat ce il primesc :(

oGu

Postby oGu » 10 Jul 2017, 18:00

1. Exact și ulterior îți trimit factură proformă în baza căreia poți face plăți parțiale sau integral.

2. Nope. Doar dacă te afli într-o localitate din afara razei de operare a DPD și FanCourier și apar costuri de km suplimentari. Vei fi informat înainte de expediție.

3. Da.

4. Toate notebook-urile noastre pot face boot de pe NVMe.

5. Unitățile sunt testate complet înainte de expediere și dacă sunt anomalii care sunt ieșite din media a ceea ce am livrat până acum acesta este înlocuit.

Return to “Laptopuri”