User Profile Service failed to sign-in

Moderator: myx

EdyJay92

User Profile Service failed to sign-in

Postby EdyJay92 » 04 Apr 2016, 23:30

Detin N170 cu gtx 960m.
Am Windows 10 Home NELICENTIAT (la zi) instalat pe un SSD 850 Evo pe m.2
Ce mi s-a intamplat acum cateva zile, n-o sa va vina sa credeti. Sunt curios cui i s-a mai intamplat. Sau cui o sa i se intample sa lase aici un Feedback. Sunt tare curios de problema asta.

Totul a inceput asa: - dintr-o data si fara niciun motiv (sau poate nu-mi aduc aminte eu) primesc erori de genul ca nu am privilegiu de administrator si nu pot accesa nimic. La care ii dau ctrl+alt+del si de acolo dau Restart din cauza ca nu mai puteam deschide "Start"-ul. Dupa restart isi revine si nu am mai avut probleme.
Dupa cateva zile o saptamana mi se intampla la fel - dau restart si revin. Si cand sa ma loghez imi da eroarea: "the profsvc service failed the sign-in" cu optiunea "Ok", neavand alta solutie decat Safe Mode.
In momentul acela in care am vazut ca nu pot sa intru in Windows - am innebunit. Am clacat. M-am enervat atat de tare... Dupa atat amar si munca sa mentin pacea printre drivere si abea reusisem sa pun totul la punct - n-ati-o p-asta. Imi facusem o gramada de setari dupa bunul plac, in fine... revenim la povestioara.
Accesez cu F8 alte optiuni bootarii si ii dau sa scaneze el dupa probleme de boot. Nimic. (Normal, doar era problema de Serviciu Windows - nu de boot). Intru Safe Mode, (am citit undeva) sa merg in REGEDIT si sa modific undeva, ceva. Fara rezultat. Am zis sa incerc si cu CMD "sfc /scannow". Nimic.

Ulterior, i-am dat "Reset this PC" doar C-ul si sa nu-mi pastreze nimic. In excesul meu de nervi am pierdut niste date esentiale, care stiam ca le pierd. Dar atat de tare m-am enervat pe situatie si nu imi venea sa cred, ca pur si simplu in momentul ala nu mi-a mai pasat de nimic.

Banuiala mea, care e nefondata, zice ca asemeni virusului acela de pe Mail-uri in care iti cripteaza datele de la distanta si apoi iti cer o suma de bani (niste Hackeri) - care ulterior iti mai cer bani, daca vad ca au de unde. Citisem pe undeva chestia asta... ->> Asemenea si Windows am impresia ca nu foloseste bune practici si nici civice, bineinteles ca banul spune tot in ziua de azi. Dar, totusi?? Sa imi blochezi accesul?? La datele mele?
Ce m-a dus cu gandul la asta? Pai... fix pe 30 ianuarie mi-am cumparat si instalat Windows-ul pe SSD. Si pe 31 Martie.... SURPRIZA! la fix 2 luni.
As mai face un experiment si l-as lasa iar fara CD-Key inca 2-4 luni sa vad ce se intampla... Dar am o nunta (ca dj) de prestat pe 28 Mai, si n-as vrea surprize la evenimentul omului.

Exista vreo solutie de incredere care sa imita RAID-ul?? Adica sa imi faca o imagine exacta in timp real(cu toate modificarile, setarile si toate cele) pe un alt hdd??

Cei care nu au licentiat Windows-ul 10 si l-au tinut mai bine de 2 luni. Sa-mi spuneti daca ati intalnit problema!!!!!

oGu

Re: User Profile Service failed to sign-in

Postby oGu » 05 Apr 2016, 07:56

Mie sincer imi miroase a virusi la tine.

Daca faci RAID 1 la sistem tot nu scapi de probleme deoarece acesta copie pe HDD-ul de backup inclusiv virusii. Eu folosesc pentru fisierele importanta care nu mi le permit sa le pierd un NAS Synology cu doua HDD-uri. Aplicatia CloudDrive functioneaza ca un dropbox si tot ce am in directorul de sincronizare se urca automat si pe NAS oriunde am o conexiune la internet. Pe langa asta OS-ul NAS-ului are un antivirus foarte bun si curata eventuale probleme.

Ai oricum si software backup de la windows. Cauta pe net si ai sa gasesti tutoriale.

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 05 Apr 2016, 12:30

Mie sincer imi miroase a virusi la tine.

Daca faci RAID 1 la sistem tot nu scapi de probleme deoarece acesta copie pe HDD-ul de backup inclusiv virusii. Eu folosesc pentru fisierele importanta care nu mi le permit sa le pierd un NAS Synology cu doua HDD-uri. Aplicatia CloudDrive functioneaza ca un dropbox si tot ce am in directorul de sincronizare se urca automat si pe NAS oriunde am o conexiune la internet. Pe langa asta OS-ul NAS-ului are un antivirus foarte bun si curata eventuale probleme.

Ai oricum si software backup de la windows. Cauta pe net si ai sa gasesti tutoriale.
Nu prea umblu pe site-uri dubioase, singurul este Filelist in care in mare parte sunt falsi pozitivi sau alte chestii care nu dauneaza asa tare....

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 05 Apr 2016, 12:38

+ ca mai am un prieten cu un Hp Probook G2 450 caruia i-am instalat Windows nelicentiat si i s-a mai intamplat si lui sa ii dea prima faza. Cu lipsa de acces si obligat fortat restart.

Sunt destul de atent si nu prea folosesc site-uri dubioase. Si avand in vedere ca mai este un alt utilizator care i se intampla asta, ma face sa cred ca nu din cauza virusilor.

oGu

Postby oGu » 05 Apr 2016, 12:49

O rugaminte as avea: Pe forum nu se discuta nimic legat de piraterie software.

HyperL

Postby HyperL » 05 Apr 2016, 13:36

Cumpara licenta de Windows si scapi de probleme!

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 05 Apr 2016, 15:16

Cumpara licenta de Windows si scapi de probleme!
Asa am sa fac, o sa cumpar licenta de pe Kinguin OEM. 100-120 de lei nu e mare branza.

Dar pe mine m-a frapat modul in care se face treaba in ziua de azi :) Si daca nu stiam de Safe Mode? Si eram bâtă? Pierdeam toata informatia? Bateam drumuri pe la service-uri??
Eu ma refer la concept, cum poti sa faci asa ceva... Adica, sa presupunem din nou ca este din cauza Windows-ului. Si ca nu e virus. Pe mine acolo ma duce banuiala din cele intamplate, nu ai putea cumva sa restrictionezi accesul Windowsului? Sa gasesti o forma de a bloca utilizatorii sa foloseasca Windows neactivat?? Dar fara sa-i blochezi accesul la informatie. LA INFORMATIA LUI. PROPRIE. PERSONALA.
E aiurea treaba.

oGu

Postby oGu » 05 Apr 2016, 16:39

E ciudat rău de tot ce se întâmpla totuși. Eu nu am mai auzit pana acum de problema asta.

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 05 Apr 2016, 16:41

Aaa! Apropo oGu??!! Voi de ce nu oferiti posibilitatea licentelor tip OEM?? N-ati putea? Ca sincer daca le iei cu 100 si le dai cu 200 tot e ceva :) pana la urma oferi niste optiuni.
Pentru mine asta a contat cel mai mult. Ca am de unde sa-mi aleg. Nu mi se ofera doar ce vrea Asus, sau Acer sau eu stiu. Asta am apreciat la modelele voastre si la ce faceti.
Si pana la urma atunci cand vine laptopul la voi prima oara il testati, ii instalati oricum un Windows, ca trebuie - ca sa puteti testa. Bagi un CD-Key si aia e :) Hassle-Free. Pentru cine doreste. Si acel laptop va avea toata viata lui licenta.

Pe mine ma supara sa cumpar de pe site-uri din afara ca nu stiu cu cine am de-a face, si eu nu prea am carduri. Deci din 2 puncte de vedere nu ma avantajeaza.

myx

Postby myx » 05 Apr 2016, 20:41

Din ce citesc eu la tine acolo, iar daca ma insel ma poti corecta, este ca folosesti (foloseai) o copie de windows activata in mod ilicit. Aceasta metoda de activare este ce a dus la coruperea profilului tau de windows.

97% foloseai o metoda de activare de tip local kms server care ruleaza pre-windows login, intr-un "spatiu" temporar, care ulterior face login-ul userul tau configurat. Am explicat sumar acest lucru pentru a putea intelege ce a dus la coruperea profilului tau personal.

Sugerez achizitionarea unei licente originale, sau inrolarea in programul Insider Preview care iti ofera o licenta de testare windows originala, in baza folosirii ultimului build de windows aflat in teste. Ai si bune si rele, folosind metoda Insider Preview. Pe de o parte ai windows activat in mod legal, pe de alta parte ai bugu-uri care de abia in viitor se vor rezolva - dar ai ocazia sa le reportezi :) - which makes you feel warm and fuzzy on the inside.
P950: i7 8750h, 1060GTX, 16GB DDR4, 970PRO 1TB, 500GB A400 FHD IPS 144Hz

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 06 Apr 2016, 15:13

Din ce citesc eu la tine acolo, iar daca ma insel ma poti corecta, este ca folosesti (foloseai) o copie de windows activata in mod ilicit. Aceasta metoda de activare este ce a dus la coruperea profilului tau de windows.

97% foloseai o metoda de activare de tip local kms server care ruleaza pre-windows login, intr-un "spatiu" temporar, care ulterior face login-ul userul tau configurat. Am explicat sumar acest lucru pentru a putea intelege ce a dus la coruperea profilului tau personal.

Sugerez achizitionarea unei licente originale, sau inrolarea in programul Insider Preview care iti ofera o licenta de testare windows originala, in baza folosirii ultimului build de windows aflat in teste. Ai si bune si rele, folosind metoda Insider Preview. Pe de o parte ai windows activat in mod legal, pe de alta parte ai bugu-uri care de abia in viitor se vor rezolva - dar ai ocazia sa le reportezi :) - which makes you feel warm and fuzzy on the inside.
Multumesc de detaliere, am cautat "ilicit" in dictionar :)) am inteles. Evitam cuvantul... sau cuvintele care exprima ilicit/auto-kms.

Dar tin sa te contrazic, nu foloseam auto-kms sau chestii de genul. Am luat imaginea originala de pe site-ul Windows, cu programul care ti-l dau ei ca sa faci un Stick Bootabil. Ulterior nu l-am activat, si nici nu l-am exploatat ilegal(ca sa zicem asa).
Pur si simplu l-am folosit, si atat.
Clar achizitionarea va fi urmatorul pas. Cu toate ca am un Windows 7 Home 64bits dar care l-am lasat pe laptopul care i l-am dat tatalui meu. Avand in vedere ca laptopul asta este mai nou am sa merg pe varianta OEM - sperand sa ma tina 5 ani(macar).

Am rezolvat, momentan o sa merg pe Insider Preview. Pana una alta. Sper sa nu dau din lac in put :)

Return to “Sisteme de Operare”