Partitionare hdd la instalare sau după ?

Moderator: myx

simiid

Partitionare hdd la instalare sau după ?

Postby simiid » 07 Jul 2017, 21:11

Bună,

Instalez windows pe ssd și am adițional un hdd de 2tb.
Dacă creez o singura partiție mare pe hdd-ul de 2tb când instalez windows-ul îmi creeaza și o partiție adiționala de 8mb.
Dacă îl partitionez tot așa o partiție mare dar după ce am instalat windows-ul din disk management nu mai creează acea a doua partiție de 8gb.
Cu ce diferă partitionarea la instalare fata de cea din disk management din windows ?

Merci

oGu

Re: Partitionare hdd la instalare sau după ?

Postby oGu » 07 Jul 2017, 21:22

Eu nu recomd să creezi partiții pe disk-ul de boot. Îl lași ca spațiu nealocat înainte de instalare și după își face windows setup ce partiții are nevoie.

Pentru hardiscul de date recomand umătoarea procedură:

Diskpart
List disk
Select disk x (diskul care vrei să îl formatezi)
clean
convert GPT (convertește la format GPT)
create partition primary
format fs=ntfs quick
assign

simiid

Postby simiid » 07 Jul 2017, 21:28

Discul de Boot mereu îl curat de toate partițiile, îl selectez și dau next. Își creează windows ul singur vreo 5 partiții.
Discurile de date le am pe toate gpt și pe desktop făcute din disk management.
Eram curios de ce la instalare dacă îl creez de acolo creadă partiția aia de 8mb și după nu o mai creeaza.

oGu

Postby oGu » 07 Jul 2017, 21:32

Dacă îl faci cu procedura de mai sus nu mai apar și alte partiții.

simiid

Postby simiid » 08 Jul 2017, 07:59

Am inteles. .. dar de ce installer-ul creaaza acea partiție de 8mb. Mă interesa din punct de vedere tehnic, eram curios. Am înțeles din prima cum sa creez partiția fără altele adiționale. Încercam sa revigorez forumul :) fără sa mă duc pe stackoverflow.

oGu

Postby oGu » 08 Jul 2017, 19:14

Sincer nu cunosc exact algortimii din spatele Windows-ului care creează partițiile.

myx

Postby myx » 09 Jul 2017, 00:28

Acea partitie este de pe vremea Windows-ului XP cand a fost introdusa optiunea de a converti un volum in disc dinamic (dynamic disk).

"The amount that is reserved is a minimum of one cylinder, or 1MB, whichever is greater. (One cylinder can be up to 8MB, depending on drive geometry and translation.)"
I was pointing out that the reason that they reserve an entire cylinder, instead of simply 1MB worth of LBAs, is because of legacy reasons. It's certainly not required, for any current, modern OS, like NT or Linux. Only for compatibility with BIOS-oriented OSes like DOS/Win9x.
P950: i7 8750h, 1060GTX, 16GB DDR4, 970PRO 1TB, 500GB A400 FHD IPS 144Hz

simiid

Postby simiid » 09 Jul 2017, 23:22

Mulțumesc frumos ... Asta căutam ... :)
A testat cineva dacă ReFS e chiar mai rapid decat ntfs și s-ar merita pentru un hdd care e numai pentru steam ?

MentalDraco

Postby MentalDraco » 22 Jul 2017, 10:23

Mulțumesc frumos ... Asta căutam ... :)
A testat cineva dacă ReFS e chiar mai rapid decat ntfs și s-ar merita pentru un hdd care e numai pentru steam ?
Din cate am inteles nu prezinta avantaje la viteza doar la securitatea si stabilitatea datelor in caz de probleme. In schim poate cauza probleme cu anumite aplicati.

Return to “Sisteme de Operare”