iOPS SSD

Procesoare, Placi Video, Memorii Ram, etc.

Moderator: myx

EdyJay92

iOPS SSD

Postby EdyJay92 » 12 Jan 2016, 11:19

Ce reprezinta pentru voi IOPS? Inteleg ca inseamna Input/Output Per Second - adica din intelegerea mea, cate operatii de read/write-intrare/iesire poate duce deodata?

Reprezinta vreun lifespan? Adica gen cate operatii in total poate duce, apoi se duce pe.... apa sambetei

Daca va cumparati ssd-uri, tineti cont de el? Cum sa fie? 30k e putin? 80-90k e ideal? Sau viceversa?

Multumesc, numai bine!

oGu

Re: iOPS SSD

Postby oGu » 12 Jan 2016, 16:50

Treaba e simpla. Cu cat mai multe cu atat mai bine.

Oricum din experienta proprie pot sa iti spun ca diferentele intre SSD-uri se simt in functie de utilizare. De exemplu un SSD PCIe, desi este de 4-5 ori mai rapid decat unul SATA, vei simti diferente in programe care folosesc potentialul precum editare video. In office stuff nu ai sa simti diferente de la un SSD SATA decent la unul de trei ori mai scump. Din acest motiv noi mergem pe Kingston V300 in configurator sau pe Crucial BX200. Sunt un best bang for buck, au garantie si reputatie buna si ofera suport bun de la producator.

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 12 Jan 2016, 18:51

Treaba e simpla. Cu cat mai multe cu atat mai bine.

Oricum din experienta proprie pot sa iti spun ca diferentele intre SSD-uri se simt in functie de utilizare. De exemplu un SSD PCIe, desi este de 4-5 ori mai rapid decat unul SATA, vei simti diferente in programe care folosesc potentialul precum editare video. In office stuff nu ai sa simti diferente de la un SSD SATA decent la unul de trei ori mai scump. Din acest motiv noi mergem pe Kingston V300 in configurator sau pe Crucial BX200. Sunt un best bang for buck, au garantie si reputatie buna si ofera suport bun de la producator.
Nu am nevoie de SSD PCIe, poate in viitorul indepartat mai degraba.
Nu am editare video, momentan. Si chiar si asa am sa rabd cu SATA apoi cand voi face crize de nervi, trec pe PCIe.

Ai spus ca au garantie buna/suport bun. Eu banuiesc ca la voi este garantie 2 ani pe tot laptopul. Nu?
Nu vreau ssd pe tip 2,5". Vreau pe m.2.
Ce ma supara asa, ca la voi pe site am vazut in paranteze viteze de 400MB/s scriere. Cand MX200 are 500mb si 3 ani garantie.
SI ar mai fi un model dar cu asta mi-e frica pentru ca are 30k IOPS, si anume - Adata Premier Pro SP940

Experienta personala:
Chiar mi-e frica la ssd-uri. Pentru ca am avut OCZ Vertex 4, parca? Era 1220 de lei acum, 2 ani, cred? MULT!
Si mi-a dat rateu. A inceput sa piarda informatii, sa imi dispara fisiere si bucati din melodii.
Avea 5 ani garantie, si asta mi-a convenit foarte mult, si cand l-am dus la garantie, mi-au spus ca nu au ce sa-i faca. Imi returneaza banii.
Habar n-am ce-o fi fost ca nu aveam detalii tehnice pe atunci. Acum mai stiu si eu cate ceva :D

oGu

Postby oGu » 13 Jan 2016, 11:53

Noi cumparam componentele pe canal OEM si astfel garantia este asigurata de Clevo nu de producator. De aici diferentele.

La SSD-ul de care spui tu este un model OEM care nu este facut de Crucial sau Kingston. Acele modele sunt valabile pentru SSD-urile de 2,5'

Cele pe M.2 SATA sunt produse pe canal OEM si nu am acum denumirea. Am sa revin mai tarziu cu seria acestuia.

Am avut prieteni care au optat pentru SSD-uri Adata pe M.2 si au fost relativ multumiti.

Pe partea de fiabilitate pot spune doar ca aici ai deaface cu electronice fara componente aflate in miscare precum HDD-urile, deci ma astept sa fie mai fiabile. De cazut pot cade si acestea. Din acest motiv eu am un NAS Synology DS214 cu 2x2TB WD RE4 in sistem RAID 1. In felul asta sunt acoperite toate datele mele si le sincronizez usor cu Synology Drive Station care e practic un DropBox cu stocare pe NAS-ul personal.

EdyJay92

Postby EdyJay92 » 13 Jan 2016, 16:50

:D Bun, da-mi si mie cateva detalii te rog, legat de ssd-urile pe M.2 SATA care le oferiti voi.
Numele lor, specificatii (daca nu - caut eu, macar numele) si pretul pentru modelele de 240-256 si 480-512.
In functie de care aveti pentru amandoua modelele.

Si care ar fi avantajele, adica si din punct de vedere software, si etc... toate avantajele spre deosebire de Adata sau MX200.
Ca nu prea inteleg eu care-I treaba, avantajul sau dezavantajul daca sunt OEM sau nu :)

Sa fie cu noroc :D

oGu

Postby oGu » 13 Jan 2016, 20:10

:D Bun, da-mi si mie cateva detalii te rog, legat de ssd-urile pe M.2 SATA care le oferiti voi.
Numele lor, specificatii (daca nu - caut eu, macar numele) si pretul pentru modelele de 240-256 si 480-512.
In functie de care aveti pentru amandoua modelele.

Si care ar fi avantajele, adica si din punct de vedere software, si etc... toate avantajele spre deosebire de Adata sau MX200.
Ca nu prea inteleg eu care-I treaba, avantajul sau dezavantajul daca sunt OEM sau nu :)

Sa fie cu noroc :D

BIWIN

http://www.biwin.com.cn/en/prodetail.as ... =0&pid=486

Return to “Componente”